Νίκη-ανάσα του Έσπερου Λαμίας στη Χαλκιδική

Σπουδαία νίκη πήρε στην Αρναία ο Έσπερος Λαμίας, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του...

πρωταθλήματος μπάσκετ Β΄ Εθνικής, κερδίζοντας το Στρατώνι με 76-65 και ανάσανε βαθμολογικά.

Οι Λαμιώτες ξεκίνησαν δυνατά και μπήκαν μπροστά στο σκορ από την αρχή. Με την έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την ανατροπή και πήραν προσωρινά προβάδισμα στο σκορ, αλλά στο τέλος οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη επανέκαμψαν και κατέκτησαν μια πολύ κρίσιμη νίκη απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που έχει τους ίδιους στόχους.

Κορυφαίος των νικητών ο Κατσαρές που πέτυχε 27 πόντους και τον ακολούθησαν οι Παπαργυρόπουλος (12), Φύκας (11).

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Αγραφιώτης Ι.

Δεκάλεπτα: 19-24, 32-39, 55-53, 65-76

ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Μύθου, Πεγιας): Δοξακης 7(1), Μπουρδανος 14(2), Κολοκοτρώνης 2, Σιδηροηλιας 2, Φλιατης 4, Κοτζαγιαννης 6, Μπεγας 9, Πολιτοπουλος 3(1),Δασκαλοπουλος 18, Δημητρακας

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Στολίγκοβιτς, Ρούζιος 8(2), Πάππος 8(2),Κατσαρές 27(3),Φύκας 11(2),Φούντας 2,Αργύρης, Παπαργυρόπουλος 12(2)

Ολύμπιος 8(2)

***  Να δούμε συνοπτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

ΦΑΡΣΑΛΑ-ΧΑΝΘ…16/1

ΑΓΡΙΝΙΟ-ΓΕΦΥΡΑ…74-65

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ…16/1

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ-ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ …16/1

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ-ΑΝΑΤΟΛΙΑ…76-84

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ-ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ …65-62

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ-ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ…68-74

ΣΤΡΑΤΩΝΙ-ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ…65-76

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Β.Αγ.ΠΟΝΤΟΙΑΝΑΤΟΛΙΑ2312981840ΑΓΡΙΝΙΟ2212882804ΧΑΝΘ1811785758ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ1811815738ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ1812895913ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ1812843796ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ1811772729ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ1712832909ΓΕΦΥΡΑ1712817867ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ1712861896ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ1711789781ΦΑΡΣΑΛΑ1611793809ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ1612790847ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ1511753768ΣΤΡΑΤΩΝΙΟ1512821860ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ1412792906

Πρόγραμμα 13ης αγωνιστικής (13/1)

Μ. Τσίκινας 17.00 ΧΑΝΘ-Αγρίνιο

Ντούρας-Μπακάλης (Τζιοπάνος Ι.)

Γέφυρας 17.00 Γέφυρα-Φίλιππος Βέροιας

Παπαγεωργίου-Εκίζογλου (Σιμητόπουλος)

Σερρών 17.00 Ίκαροι Σερρών-Στρατώνι

Τζίμα-Αγραφιώτης Ι. (Δραγκίογλου)

Ελευθερούπολης 17.00 Ελευθερούπολη-Φάρσαλα

Σιμητόπουλος-Λουλουδιάδης (Στουπίδης)

Ανατόλια 17.00 Ανατόλια-Μαχητές Πεύκων

Τσιρτσιμάλης-Γαζέτας (Δέλλας)

Λαγκαδά 17.00 Ερμής Λαγκαδά-Νίκη Βόλου

Τσιαπλής-Παπαγερίδης (Αστρεινίδης)

Χαλκηδόνας 17.00 Χαλκηδόνα-Μακεδονικός

Φουτζήλας-Σιταρίδης (Παραλυκίδης)

Χαλκιοπούλειο 14.00 Έσπερος Λαμίας-Φαίακας Κέρκυρας

Δολγύρας-Παζώλης (Μόρφη Γ.)

Πηγή...